
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 36.1 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 28 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 271
Distributors
pcbx
Unit Price$0.98885
Ext.Price$0.98885
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.98885 | $0.98885 |
| 10 | $0.84093 | $8.40930 |
| 25 | $0.79643 | $19.91075 |
| 50 | $0.75428 | $37.71400 |
| 100 | $0.71436 | $71.43600 |
| 300 | $0.67490 | $202.47000 |
| 500 | $0.63762 | $318.81000 |
| 1000 | $0.60719 | $607.19000 |
| 3000 | $0.58798 | $1763.94000 |
| 5000 | $0.56938 | $2846.90000 |
